Başkanın Mesajı

 

6000 yıldır yaşayan ve yaşatan bir kentin emanetçileriyiz…

 

MENEMEN bizim için sadece Çanakkale Yolu üzerinde transit geçilen bir ilçe değil.  MENEMEN Ege’nin en eski ticaret ve yaşam merkezidir. Tarihte Panaztepe, Temnos, Neon Teikhos ve Larissa gibi görülmeye değer izler bırakmıştır. Geçmişten günümüze kadar yaşatılmış Ege’nin en önemli çömlekçiliği MENEMEN’dedir. Kadim Gediz’in bereketli suları ile hayat verdiği yerin adıdır Menemen. Doğası, taşı, toprağı, insanı güzeldir MENEMEN’in.

 

Menemen’in insanları duyarlı, vefalı, şefkatli, dürüst ve çalışkandır. Bizi bu güzel insanlar

yetiştirdi. Belki bu yüzden MENEMEN’e benziyoruz. MENEMEN’de rutin bir belediye başkanı olmayı hiç düşünmedim. MENEMEN ve MENEMENLİ yurttaşlarımız ile kurduğumuz ortak hayallerimiz var. Onları hayata geçirmek için büyük bir inançla çalışıyoruz.

 

MENEMEN bizim kendimizi fark ettiğimiz, yuvamızı kurduğumuz, çocuk sahibi olduğumuz, hayallerimizi inşa ettiğimiz, geleceğimizi planladığımız, tüm farklılıklarımızın doğal yaşam alanıdır. 

 

Geçmişindeki acı tecrübeden çıkardığı derslerle geleceğini sağlam temeller üzerine inşa etmeye çalışan bir kentin adıdır MENEMEN. Ama tarihte acı tecrübelere maruz kalmış toplumlar, ülkeler ve kentler bu acılar karşısında yok olup gitmediklerinde; edindikleri deneyimle insanlık için ilham kaynağı olabilecek başarılara imza atmışlardır. Tıpkı Hitler sonrası Alman toplumunun demokrasi, sanayileşme, kalkınma, refah alanlarındaki başarıları gibi. MENEMEN’de gündelik yaşamında ayrışmayı, kutuplaşmayı bitirmeyi başarabilmiş örnek bir kenttir.

 

Bugün çok daha hoşgörülü bir kentte hep birlikte yaşamımızı sürdürüyoruz. Yarın da bu konuda kendimizi, kentimizi geliştirerek, aramızdaki bağı daha da güçlendirerek sürdürmek için çalışıyoruz. Çünkü bizi geliştiren güzelleştiren, hayatlarımızı kolaylaştıran şeyin aslında farklılıklarımız olduğunu bugün çok daha iyi kavrıyoruz. Belki de bundan sonra üzerinde daha çok çalışmamız gereken konu kentimizin dışarıdan algısını yenileme ve güçlendirmek olmalıdır. Çünkü MENEMEN daha iyisini hak ediyor.

 

Menemen testisi ya da daha geniş çerçevesiyle Menemen çömlekçiliği çok eski tarihlere dayanır. Bu meslek insanın toprakla olan uzun mesaisidir. Menemen testisi yüz yıllardır Menemen’de Menemenlinin el emeği göz nuruyla üretilen bir değerdir. İçerisine Menemenlinin hüzünleri, mutlulukları, coşkuları, umutları, aşkları, öfkeleri karışmıştır. Menemen testisi gibi dizilmek söylemi yan yana yaşamanın, zor zamanlarda dayanışmanın, yoklukta paylaşmanın, ayrıştırılırken bütünleşmenin, omuz omuza, birlikte saf tutmanın, gerçek ve disiplinli bir ifadesidir. 

 

MENEMENLİLER her dönemde hak edenin hakkını teslim etmiş vicdanlı ve aydın insanlardır. Bu yüzden MENEMENLİLER seçicidir. Bizler de 2024’e kadar üreteceğimiz hizmetler için kendimizi, ekibimizi, plan ve projelerimizi hazırladık. Hiç bir ayrım yapmadan herkesin kapısına gidiyoruz. Daha çok dinliyoruz. Notlarımızı alıyoruz. Bu sohbetlerde kendimizle yüzleşiyoruz. Göremediklerimizi görüyor, bilmediklerimizi öğreniyoruz.


Hep birlikte, gönül gönüle, omuz omuza güzel kentimiz için yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz…
 

Selam,sevgi ve saygılarımla.

 

 

Aydın Pehlivan

Menemen Belediyesi Başkanı