Kaymakam Kemal Bey Anıtı
Menemen’in düşman işgaline uğradığı 21 Mayıs 1919 tarihinden itibaren Yunan işgaline karşı Menemen ve çevresindeki Kuva-i Milliye hareketini organize eden ve Rum birliklerinin Bergama’da ilerleyişini durdurarak bozguna uğramasını sağlayan Kaymakam Kemal Bey, iki Yunan subayı tarafından 17 Haziran 1919 tarihinde makamında korumalarıyla birlikte şehit edilmiştir.

30 cm yükseklikte taş bir kaide üzerine dikilmiş, siyah beyaz damarlı mermerden yapılmış, bir basamak şeklinde ikinci bir kaideden sonra dikdörtgenler prizması şeklinde bir anıttır. Anıtın köşelerinde birer pilaster olup pilasterlerin üzerinde ion başlıkları  yer alır. Başlıkların arasındaki korniş kısmı ve başlıklar, kiremidi renk boyalı olup başlıklar, yuvarlak kemerleri taşıyacak şekilde yapılmıştır. Kemerlerin iç kısmında perde görünümlü dekoratif bezeme yer alır. Bu kısmın üzerinde iki kademede daralan yayvan profilli bir kısım onun  üzerinde dentil sırası ve dikdörtgen prizması şeklinde bir kısım olan,anıtın arka yüzünde alt kısımda daha derin tutulmuş, gri mermerden yapılmış bir niş, ön ve yan yüzde birer kitabe yer alır. Sağ yan yüz işlenmemiş olup düz, bezemesiz bırakılmıştır.

 

Kitabeleri

 

Ön yüz: 17.06.1919’da Menemen Katliamında Yunan kurşunuyla vatan ve istiklal uğruna şehit olan Kaymakam Kemal Bey namına.

 

Arka Yüz: Kaymakam Kemal Bey ile birlikte şehit olan jandarmalar Menemen’in Tülbentli Köyü’nden M. Kabadayı İbrahim O. Hüseyin, Menemen Değirmendere Köyü’nden Koca Osman O. Ahmet, Balatçık Köyü’nden Hüseyin O.Hüseyin, Foça Kozbeylik Cafer O. Hüseyin, yazmaktadır.