Menemen Belediyesi 2020 yılında da projeleri ile adından söz ettirecek
Menemen Belediyesi 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da yine projeleri ile konuşulacak. Yapımına 2019 yılında başlanan iki önemli proje, Kasımpaşa Üst Geçidi ve Hayvan Barınağı projeleri 2020 yılı başında Menemenlilerin kullanımına sunulacak.

Kasımpaşa Üst Geçidi yeniden yapılıyor

Menemen Belediyesi’nin İzmir Çanakkale Otoyolu üzerinde bulunan eski Kasımpaşa Üst Geçidi Ekim ayında yıkılarak yerine modern ve daha kullanışlı yeni bir üst geçit yapım çalışmalarına başlanmıştı. Menemen Belediyesi tarafından yaya güvenliğini sağlamak amacıyla hayata geçirilen yeni üst geçit, eski üst geçitten şikayetçi olan Menemenliler tarafından da memnuniyetle karşılandı. 

 

Demir bölümleri çürümeye başlamış, zemininde hasarlar ve çukurlar oluşmuş, kullanım açısından da konfordan yoksun eski üst geçit söküm çalışmaları 28 Ekim 2019 tarihinde başlamıştı. 4734 sayılı Kamu İhalesi Yasası’na göre ihale edilen Kasımpaşa Üst Geçidi’nin yapım çalışmaları 100 gün içerisinde tamamlanarak Menemenlilerin hizmetine sunulacak. 

 

Modern ve konforlu bir üst geçit

Asansörlü-yürüyen merdivenli yeni üst geçit ile yayaların karşıdan karşıya geçişlerinde konfor ve emniyet sağlanacak. Özellikle engelli vatandaşların kullanımına yönelik olarak yapılan asansörler, vatandaşlara rahat kullanım imkanı sağlarken, üst geçitlerdeki yürüyen merdivenler de yayaların güvenle ve rahatlıkla karşıdan karşıya geçişlerinde yardımcı olacak. 54 metre uzunluğunda planlanan yeni üstgeçit, 12 metrelik iki büyük kolon ve bunlardan çıkan çelik halatlar ile asma köprüleri andıran bir mimariye sahip olacak. Uzunlukları 7.45 metre ve 7.70 metre olmak üzere iki iniş ve iki çıkış yürüyen merdivenleri ile hizmet verecek olan geçitte 800 kg kapasiteli iki de asansör bulunacak.  

 

Menemen Hayvan Barınağı hızla ilerliyor

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un, seçim sonrasındaki en önemli projelerinden olan sokak hayvanları ile ilgili koruma ve iyileştirme çalışmaları devam ediyor. 5 adet Sokak Canları Koruma Aracı ile hasta olan sokak hayvanlarını alarak uzman veterinerler tarafından tedavi ettiren belediye, yapımına başladığı Hayvan Barınağı projesinde de sona yaklaştı.  

 

Seyrek’te temeli atılan, 7 bin metrekare alanda hizmet verecek olan hayvan barınağı; 300 metrekare klinik alanı, 780 metrekare kapalı kafesi, 2 bin 400 metrekare alanda 23 adet padoku, 110 metrekare kedi kafesi, 65 metrekare karantina alanı ve sokak hayvanların özgürce dolaşabilecekleri 3 bin metrekare yeşil alan ile sokak hayvanlarına hizmet verecek. Uzman veteriner hekimlerin görev alacağı barınakta, hayvanların sağlıkları ile ilgili problemler çözülecek, kısırlaştırma işlemleri ve sahiplendirmeler yapılacak.  

 

Yeni kurulan Hayvan Barınağı ile ilgili konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Hayvanların bize, bizim de hayvanlarla birlikte doğaya ihtiyacımız olduğunu biliyor, hem doğada hem şehir hayatında yaşamını sürdüren hayvanlar için gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz. Aynı şehirde yaşadığımız, hayatımızı paylaştığımız sokak hayvanları bizim için çok önemli. Yeni açacağımız Hayvan Barınağımız, sokak hayvanlarımızın daha iyi şartlarda yaşamaları, tedavi olmaları ve sahiplendirilmeleri için önemli bir adım olacak” dedi.