Menemen'den Denizlere Selam
  • 06.05.2019

  • 16:08

  • Kubilay Kültür Merkezi

Menemen Belediyesi, Türkiye’de devrimci hareketin en önemli isimleri arasında yer alan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı idam edilmelerinin 47’inci yılında anma etkinliği düzenledi. Etkinlik Menemen’in Kubilay Kültür Merkezi’nde yüksek katılımla gerçekleşti.

Adaylık süresi boyunca her mitinginde ve konuşmasında ünlü şairlerin şiirlerini okuyan Belediye Başkanı Serdar Aksoy, bugünü anlatmak için konuşmaların yetersiz kalacağını belirterek, “Aslında söylenecek çok şey var ama kelimenin bittiği yer burası. Bugün, Abdi İpekçi’lerin, Ali İsmail Korkmaz’ların, Vedat Demircioğlu ve Mahir’lerin, Yusuf’ların, Deniz’lerin, Sivas’ın, Maraş’ın ve Çorum’un ölüm yıl dönümüdür. Ben bugün için uzun konuşmalar yapmayacağım, yalnızca şu şiirin bir dörtlüğünü burada sizlerle paylaşacağım;

“Ve cellat uyandı yatağında bir gece 

‘Tanrım’ dedi. Bu ne zor bilmece 

Öldükçe çoğalıyor adamlar 

Ben tükenmekteyim öldürdükçe"


Onları katledenleri ve onların idamlarına imza atanların, idamlarına el verenlerin, siyasi ve bürokratların adlarını duymuyoruz bugün. İşte bu şiirde olduğu gibi ve aylardan beri her konuşmamda söylediğim gibi; ‘ bir gider bin geliriz’. Binlerce Deniz, Mahir, Hüseyin, Yusuf, Ali İsmail korkmaz ve niceleri geldi biz kazandık, biz çoğaldık. Söyleyeceklerim bu kadardır.” İfadelerini kullandı.

Sevda Yıldırım ve Hasan Çelebi’de  3 fidanın hayatlarını, tarihsel olayları ve şiirleri seslendirerek türkülere ses verdiler.

Anma Programında Kader Yayla, Erkan Demir, Bilge Uygun, Yücel Baba, ve Alis Aktaş’ın çalarak söyledikleri duygu yüklü türküler ayrıca herkesin dinlemesi için sosyal medya üzerinden de canlı yayınlar yapıldı.