Menemen Belediyesi - Çalışmaktan Yorulmayacağız…

Güncel Aktiviteler


Sinemamızda Bu Hafta

Linkler

Menemen İzmir’in çöp mezarlığı olmayacak..!


İzmir’in çöp sorununa çözüm üretmek için, 14 yıldır atıl durumda bekleyen ve verimli tarım arazilerinin ortasında kalan Menemen’deki Katı Atık Kompost Tesisi’ni yeni teknoloji ile hizmete sokmak için 203 dönüm alanda kamu yararı kararı alan Büyükşehir Belediye Meclisi’ne, Menemen Belediyesi Meclisi’nden tepki geldi. Belediye Meclisi adına basın açıklaması yapan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; “Menemen asla İzmir’in arka bahçesi, çöp mezarlığı olmayacak” dedi. 
 
 
 
Menemen İzmir’in çöp mezarlığı olmayacak..!

 

İzmir’in çöp sorununa çözüm üretmek için, 14 yıldır atıl durumda bekleyen ve verimli tarım arazilerinin ortasında kalan Menemen’deki Katı Atık Kompost Tesisi’ni yeni teknoloji ile hizmete sokmak için 203 dönüm alanda kamu yararı kararı alan Büyükşehir Belediye Meclisi’ne, Menemen Belediyesi Meclisi’nden tepki geldi. Belediye Meclisi adına basın açıklaması yapan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; “Menemen asla İzmir’in arka bahçesi, çöp mezarlığı olmayacak” dedi

 

 

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve tüm siyasi parti gruplarından Meclis Üyeleri’nin katılımıyla Menemen Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısı; Hakkari’nin Çukurca ilçesinde şehit olan 24 askerimiz anısına 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

 

Şahin: “Bu karar Bölge İdare Mahkemesi’nden döner”

 

Menemen Ovasında çöp fabrikası kurulmasına dün olduğu gibi bugün ve yarın da karşı olacaklarını belirten Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; “İzmir Büyükşehir Belediyesi çöp sorununu çözmek için zamanın yerel yönetimi tarafından çöpten bereket yağacak anlayışıyla 32.000.000 Franka bugünkü parayla 60 trilyona mal olan bu fabrikayı daha da büyüterek 203 dönüm alanı kamulaştırarak yeni bir çöp işleme tesisi yapmak istemektedir. Bu karar 1/25.000’lik Büyükşehir’in nazım imar planına ve 1/100.000’lik çevre planına aykırıdır. Yargıya müdahale etmek haddimiz değil ancak şahsi kanaatim, Bölge İdare Mahkemesine gidildiği vakit, diğer konuları da emsal aldığımızda, tarım alanlarının çıkarılmak istendiğinde Bölge İdare Mahkemelerinden döndüğüne bir bir şahit oluyoruz” dedi. 

 

“Pamuğumuzu bizden alma Başkan”

 

Menemen’e turist çekecek deniz yada çok fazla tarihi değer olmadığı, ilçenin tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Şahin, “Menemenliler olarak, çöp fabrikasının ovanın tam ortasında, pamuğu mahvedecek şekilde kurulmasını istemiyoruz. Menemen asla İzmir’in arka bahçesi, çöp mezarlığı olmayacak. Bunu herkes böyle bilsin. Tüm Belediye Meclis üyelerimizin de bu konudaki tavrı nettir” diye konuştu.

 

Belediye Meclis Grubunun koymuş olduğu bu tavrı; muhtarlar, sivil toplum örgütleri ve tüm Menemenlilerin sergileyeceğine, gerekirse eylemler yapılacağına inandığını ifade eden Başkan Şahin, tüm Meclis Üyeleri ile birlikte Başkan Kocaoğlu’na “Pamuğumuzu bizden alma Başkan” diye seslendi.

 
 

Laikliğin mabedi Menemen cezalandırılıyor mu?

 

 Menemenlilerin hak ettikleri yatırımları alamadıkları için “Kubilay Olayı nedeniyle cezalandırılıyoruz” şeklinde bir anlayışa sahip olduklarını ifade eden Başkan Şahin; “Bölgenize üniversite istiyorsunuz gelmiyor. Bakırçay’a dayalı bölge hastanesi istiyorsunuz gelmiyor. Hastane yada üniversite yerine bölgeye köpek barınağı geliyor, başıboş köpekler çoğalıyor. Hatundere’ye cezaevi, ovanın ortasına çöp geliyor. 13 yıldır hemşehrilerimiz her fırsatta bir yatırım gelmek üzereyken, ‘Biz Kubilay Olayı’ndan cezalıyız, iyi bir yatırım bize gelmez’ şeklindeki endişelerini ortaya koyuyorlar. Özellikle 1999’dan bugüne laikliğin mabedi halline gelen bu güzel ilçemizde, sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın da bütün bu konuları dikkate alarak bu kararından vazgeçeceğini umuyor ve bekliyoruz” dedi. 

 

 
Menemen Belediyesi © 2008
Şehit Kemal Cd.No:5 Menemen - İZMİR
Telefon: (232) 832 16 65 Faks: (232) 832 00 06  
www.menemen.bel.tr - iletisim@menemen.bel.tr