Güncel Aktiviteler


Sinemamızda Bu Hafta

Linkler

CUMHURİYET AYDINLARI MENEMENDE’DE ANILDI


Uğradığı hain bir saldırıda 24 Ocak 1993 de hayatını kaybeden Araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu 17. ölüm yıldönümünde, Menemen Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim-Sen Menemen Temsilciliği işbirliğiyle düzenlenen törenle anıldı. Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen sinevizyon gösterisi ile başlayan gecede bir konuşma yapan Menemen Belediye Başkanı Tahir ŞAHİN;“17 yıl gibi uzun bir süreçten sonra dipdiri ve duyarlı,CUMHURİYET AYDINLARI MENEMENDE’DE ANILDI

 

         Uğradığı hain bir saldırıda 24 Ocak 1993 de hayatını kaybeden Araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu 17. ölüm yıldönümünde, Menemen Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim-Sen Menemen Temsilciliği  işbirliğiyle düzenlenen törenle anıldı.

 

         Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen sinevizyon gösterisi ile başlayan gecede bir konuşma yapan Menemen Belediye Başkanı Tahir ŞAHİN; “17 yıl gibi uzun bir süreçten sonra dipdiri ve duyarlı bir şekilde ülkenin her yerinde Cumhuriyet aydınlarımızı anmak, bu anma toplantılarında gördüğüm yığınlar Türkiye Cumhuriyetinin Atatürkçü bir çocuğu olarak beni onurlandırıyor” dedi.

 

         Uğur Mumcuyu katleden o gerici zihniyetin 23 Aralık 1930 da Kubilay’ı, katlettiğini; yine aynı zihniyet 1925’te doğuda Şeyh Sait isyanı ile karşımıza çıktığını, Çetin Emeç’ten Muammer Aksoy’a kadar bizim tüm çağdaş insanlarımızı bir bir yok ettiğini ve hiç durmadığını söyleyerek, aynı zihniyetin Sivas Madımak Otelinde 37 cana kıydığını sözlerine ekledi.

 

         Bu anma gününde, salonu dolu görmekten gerçekten mutlu olduğunu ifade eden Başkan ŞAHİN, “bu salonu dolduran Atatürkçüler, Ulusalcılar, Kemalistler olduğu sürece bu ülkenin yarınından endişe etmiyor, yarınların aydınlık olduğunu görüyorum. Bu ülkenin karanlığa geçit vermeyeceğini biliyorum. Bu inanç ve duygularla Uğur Mumcu ve Cumhuriyet aydınları önünde bir kez daha eğilirken, bu ülkede iyi ki Uğur Mumcu gibi anti emperyalist, aydın, yürekli insanlarımız var, iyi ki onlar gibi anti emperyalist olmuşum” dedi.

 

         Eğitim-Sen İlçe temsilciliği adına bir konuşma yapan Reşat Bağcıoğlu, Kalemi gibi dimdik bir yaşam süren araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 17 yılında “uğurlara uzanan eller kırılsın” diyerek, bir kez daha saygıyla andıklarını söyleyerek, Birileri bizi sürekli kandırmaya, susturmaya, korkutmaya, sindirmeye çalışıyor; ama biz yılmayacağız. Yeryüzünde haksızlık ve sömürü devam ettikçe mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

         Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Elif Orhan ise şeriat özlemi ile yanıp tutuşan siyasi erk’in, emperyalist güçlerden aldığı destekle gözü kara bir şekilde tüm gücüyle çalışmakta olduğunu belirterek, “Ulus çıkarlarımız ve ulus bütünlüğümüz tamamen göz ardı edilmekte, bağımsızlığımız pervasızca  yok edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Mustafa Kemal’in hedeflediği; tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olma niteliğinden uzaklaştırılmak istenmektedir. Biz Kemalistler buna asla izin vermeyeceğiz” dedi.

 

         İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşların katıldığı Cumhuriyet aydınlarını anma gecesinde Menemen Belediye Tiyatrosu MEBET Uğur Mumcu ve yitirdiğimiz Cumhuriyet aydınları için “Güneşe Gömüldüler” orotoryosunu seslendirdiler, kırmızı-siyah geceler adlı şiir ve müzik dinletisi ile salondaki konukların coşkulu katılımıyla renklenen gecenin sonunda Belediye Başkanı Tahir ŞAHİN MEBET Sanat Yönetmeni  Metin Güler’e bir buket çiçek takdim etti.

 


 
Menemen Belediyesi © 2008
Şehit Kemal Cd.No:5 Menemen - İZMİR
Telefon: (232) 832 16 65 Faks: (232) 832 00 06  
www.menemen.bel.tr - iletisim@menemen.bel.tr