Güncel Aktiviteler


Sinemamızda Bu Hafta

Linkler

UTAEM Açıldı.


Bakan Eker, İzmir'in Menemen ilçesinde bulunan Uluslar Arası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezinin (UTAEM) açılışını gerçekleştirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, dünyada iki hububat gen bankasının bulunduğunu, üçüncüsünün bu sene içinde Türkiye'de kurulacağını belirterek, ''250 bin çeşit hububat tohumu Türkiye'ye gelecek ve Ankara'da kuracağımız gen bankasında muhafaza edilecek'' dedi. Menemen Uluslar arası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezinin açılışına, Tarım Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’inULUSLAR ARASI ARAŞTIRMA MERKEZİNİ BAKAN EKER AÇTI

 

Bakan Eker, İzmir'in Menemen ilçesinde bulunan Uluslar Arası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezinin (UTAEM) açılışını gerçekleştirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, dünyada iki hububat gen bankasının bulunduğunu, üçüncüsünün bu sene içinde Türkiye'de kurulacağını belirterek, ''250 bin çeşit hububat tohumu Türkiye'ye gelecek ve Ankara'da kuracağımız gen bankasında muhafaza edilecek'' dedi.

Menemen Uluslar arası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezinin açılışına, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in yanı sıra, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Makedonya Tarım Orman ve Su Kaynakları Bakanlığı Genel Sekreteri Dr. Besir Yasari ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninden önce, yöresel kıyafetler giymiş küçük çocuklar tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Eker, kendisine çiçek veren küçük kızın elini öperek teşekkür etti. Halk oyunları ekibinin gösterilerinin ardından Merkez hakkında bilgi veren Uluslar arası Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Dilek Kahraman’ın ardından kısa bir konuşma yapan , Makedonya Tarım Orman ve Su Kaynakları Bakanlığı Genel Sekreteri Dr. Besir Yasari ise davet için teşekkür etti. Dr. Yasari, “Sayın bakanımız çok yoğun programı nedeniyle gelemedi. Tüm katılımcılara selamlarını iletiyor. Bu merkezin faaliyetlerinin çok faydalı olacağına inanıyoruz. Daha önce de Türkiye Tarım Bakanlığı ile yaptığımız tarımsal projelerimizi sürdürerek, işbirliğimizin devamını istiyoruz. Merkezde Makedon araştırmacıların eğitim almalarını istiyoruz. Merkezin başarılı olmasını diliyorum” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, açılış töreninde yaptığı konuşmada, UTAEM'in ulusal ve uluslar arası düzeyde eğitim ve araştırmalar yapma, diğer ülke kuruluşları ile müşterek projeler hazırlama ve uygulama, kamu, üniversite, özel sektör, meslek ve sivil toplum kuruluşlarının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda kurslar ve toplantılar düzenlemeyi amaçladığını söyledi. Merkezin Balkanlar'dan Asya, Orta Doğu ve Afrika'ya kadar 30 kadar ülkeyi faaliyet alanı olarak tanımladığını ifade eden Eker, bu kapsamda yakın coğrafyadaki ülkelere Türkiye'nin bilgi, tecrübe ve teknik kapasitesini paylaşacağını da dile getirdi.

Bakan Eker, “Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 58 araştırma enstitüsünün imkanları da UTAEM'de kullanılacaktır” dedi.

Türkiye'nin yakın geçmişe kadar FAO'da (Gıda ve Tarım Örgütü) destek alan bir ülke olduğunu, artık yardım eden ülke konumuna geldiğini belirten Bakan Eker, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti burada 10 milyar dolar katkı sağlamıştır. Türkiye olarak, faaliyetlerini, alıcılarını bizim belirleyeceğimiz ülkelerde katkı sağlamaktayız'' dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresinin (TİKA) tarım alanında bitkisel üretim, seracılık, su kaynakları, suni tohumlama, hayvancılık alanlarında ortaklaşa yürüttüğü 26 projenin 10'unu tamamladıklarını, 16'sının uygulamasının devam ettiğini ifade eden Eker, 168 uzmana Türkiye'de, 213 uzmana kendi ülkelerinde eğitim verildiğini, 65 uzmanın danışmanlık faaliyetleri için ilgili ülkelere gönderildiğini aktardı.

Bakan Eker, açılış töreninin ardından, merkezde 10 ülkeden 17 araştırmacı-uzmanın katıldığı ''Tarımda Sulama Suyu Yöntemi'' konulu eğitimin verildiği derslikte yaptığı konuşmada, uygun tarımsal sulama yöntemleri ve tekniklerinin önemini anlattı

‘Dünyanın Üçüncü Gen Bankası Türkiye’de’

Daha sonra gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Bakan Eker, tarımda Ar-Ge yatırımlarına ilişkin, “Türkiye'de hibrit tohum ihtiyacının yüzde 10'u karşılanırken 4 yıl içinde yüzde 30'a çıktı. 2010 yılında yüzde 50'lere çıkacaktır. Kısa sürede tohumculuğun bu kadar gelişmesi çok önemlidir” dedi. Bu konuda enstitülerin çok aktif rol oynadığına dikkati çeken Bakan Eker, Türkiye'deki toplam tohum üretiminin yüzde 60'ının kamu kaynaklı sağlandığını, 30 milyar dolar tutarında 30 projenin partneri olduklarını, bu çalışmaları üniversitelere, meslek kuruluşlarına ve özel sektöre de açtıklarını anlattı.

Bakan Eker, dünyada biri ABD'de diğeri Meksika'da olmak üzere iki hububat gen bankası bulunduğunu belirterek, ''Dünyanın üçüncü hububat gen bankasını bu sene içinde Türkiye'de kuruyoruz. 250 bin çeşit hububat tohumu Türkiye'ye gelecek ve Ankara'da kuracağımız gen bankasında muhafaza edilecek. Ankara'da tüm Türkiye'ye hizmet veren Merkez Araştırma Enstitümüz var, eski Orta Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü. Hububatla ilgili gen bankası orada kurulacak. Bu, Türkiye için çok büyük bir imkan'' dedi.

‘İşsizlik içim tampon sektör tarım olabilir’

Bakan Eker, Türkiye'de diğer sektörler küçülürken yaşanan kuraklığa rağmen tarımın yüzde 4,1 büyüdüğünü vurguladı. Eker, ''Türkiye'de işsizlik oranı artarken, tarımda 2008 yılında, özellikle de son aylarda 200 binin üzerinde yeni istihdam sağlandı ve oran yüzde 24'ten yüzde 24,7'ye çıktı. Bu dönemde tarım sektörü tampon sektör rolünü üstlenebilir. Hem tarımın büyümesi, hem de istihdamın artması bu konudaki kanaatimizi güçlendiriyor'' diye konuştu.

Eker, bu sene tarımda iyi hasat, rekolte beklediklerini, sorunların her zaman olabileceğini, ancak önemli olan noktanın bu sorunlara tedbirler alabilmek olduğunu dile getirdi.

Sulama desteklerinin özel bankalar tarafından da verilip verilmeyeceği yönündeki soruya Bakan Eker, bu desteklerin sadece Ziraat Bankası üzerinden verilmediğini, bakanlık tarafından da desteklendiğini, özel bankalardan da talep olduğunda bunu değerlendirebileceklerini söyledi.

Bakan Eker, TMO'nun bu sene buğday alımı yapıp yapmayacağının sorulması üzerine ise, üretimin bugünkü şartlarda iyi olduğunu, geçen sene piyasa şartları nedeniyle TMO'nun alımına gerek kalmadığını, bu sene de piyasa şartlarına bakarak günü geldiğinde karar vereceklerini ifade etti.

 

 


 
Menemen Belediyesi © 2008
Şehit Kemal Cd.No:5 Menemen - İZMİR
Telefon: (232) 832 16 65 Faks: (232) 832 00 06  
www.menemen.bel.tr - iletisim@menemen.bel.tr