Güncel Aktiviteler


Sinemamızda Bu Hafta

Linkler

Başkan'dan Eğitim'e Katkı


Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ücretsiz dershane hizmetiyle fakir ailelerin çocuklarını hedeflerine ulaştıracaklarını ve bu sayede eğitimde fırsat eşitliği oluşturulacağını açıkladı. Başkan Şahin, 2010-2011 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında faaliyetlerine başlayacak olan Menemen Belediyesi Dershanesi’nin yaklaşık bin öğrenciye hizmet vereceğini söyledi. 
 
Menemen Belediyesi’nden ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ne Katkı

 

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ücretsiz dershane hizmetiyle fakir ailelerin çocuklarını hedeflerine ulaştıracaklarını ve bu sayede eğitimde fırsat eşitliği oluşturulacağını açıkladı. Başkan Şahin, 2010-2011 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında faaliyetlerine başlayacak olan Menemen Belediyesi Dershanesi’nin yaklaşık bin öğrenciye hizmet vereceğini söyledi. 

 
 

 

İki yıl önce kapatılarak Menemen Belediyesi’ne bağlanan 7 beldeden biri olan Asarlık’taki belediye hizmet binasında Belediye Meclis Üyeleri ile bir araya gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Menemen Belediyesi Dershanesi” olarak hizmetlerine devam edecek bu binada yürütülen tadilat çalışmaları hakkında bilgi vererek; “Sanki bu günler için hazırlanmış bu binada yapılacak en güzel işin bir dershane olacağına kanaat getirmiştim. Bugünden itibaren hep birlikte bu projemizi uygulayacağız. Her şeyden önce Belediye Meclisinde bu konu gündeme geldiğinde oy birliği ile destek verdiğiniz ve katkı koyduğunuz için teşekkür ediyorum. Birlik beraberlik içerisinde burada Belediye Dershanesini en iyi şekilde çalıştıracağız” dedi.

 
 

“Eğitimde fırsat eşitliğini ortaya koyuyoruz”

Eğitimde fırsat eşitliğini her zaman savunduğunu söyleyen Başkan Şahin, günümüz eğitim sisteminin öğrencileri okul eğitimine ek olarak bir dershane eğitimine girmesini zorunlu kıldığına dikkat çekerek, velilerin çocuklarının diğer öğrencilerle eşit şansı yakalayabilmesi için ek maddi külfete katlanmak zorunda kaldıklarını ifade etti; “Yılda 2-3 bin TL civarında dershane ücretini vatandaşlarımızın ne zorluklarla verdiklerini sorgulamak gerekir. Eğitimde fırsat eşitliğini ortaya koyan bu projemize herhalde en çok parasızlıktan çocuğunu dershaneye gönderemeyen ailelerimiz sevinecekler. Ücretsiz dershanemizle gelir düzeyinin eğitimde fırsat eşitliğine engel olmasına dur diyeceğiz” diye konuştu.

“Burada kesinlikle siyaset yok”

Dershanede görev yapacak öğretmenler yada eğitim görecek öğrencilerin belirlenmesine asla müdahale etmeyeceğini, tüm yetkinin Dershane Müdürü Metin Yaşatürk ve Menemen Belediyesi Eğitim Komisyonu Başkanı Yakup Eyrice de olduğunu açıklayan Başkan Tahir Şahin, Belediye Meclis Üyelerine şöyle seslendi; “Burada kesinlikle siyaset yok. Atatürk ilkelerine bağlı, çağdaş eğitime destek veren, bilgi birikimi yüksek olan kim varsa bu dershanede çalışabilir, eğitmenlik yapabilir. İsterse dışarıda aleyhimde konuşabilir, yeter ki burada verimli olsun. Başka hiçbir şey beklemiyorum. Hiçbir siyasi ayrım, yandaş, akraba, dost gözetmeksizin, tespitlerimizde fakir fukarayı ön planda tutarak, bu dershanemizi inşallah en iyi şekilde çalıştıracağız. Sizlerden bu konuda destek istiyorum. Dershanemiz ilçemize, bölgemize hayırlı olsun. Hepinize vermiş olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.”

 

Bin öğrenciye kaliteli eğitim hizmeti..!

 

Yaklaşık bin öğrenciye haftanın 6 günü tam gün hizmet verecek Menemen Belediyesi Dershanesi’nin 2010-2011 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında faaliyetlerine başlayacağını ve burada en kaliteli yayınların kullanılacağını açıklayan Başkan Şahin, “Vatandaşlarımıza ‘orası belediye dershanesi benim çocuğum ne kadar eğitimine destek alır’ dedirtmeyeceğiz. Bu konuda yönetim olarak iddialıyız. En kaliteli yayınları, eğitim hizmetini sunacağız. Mutlaka Disiplin Kurulu olacak, bir şekilde çocuk hala disiplinsizliğe devam ediyorsa; benim en yakın siyasi arkadaşımın, yol arkadaşımın yada bir akrabamın çocuğu dahi olsa dershaneden atılır. Bu ilkeyle yola çıkmazsak başarılı olamayız” dedi.

İlçenin her bölgesinden gelecek öğrencilerin dershaneye ulaşımını sağlayacaklarını da açıklayan Başkan Şahin, Menemen Belediyesi Dershanesi’nin iki yıl sonra İzmir’de başarı sıralamasında ilk 20 içerisinde olmasını istediğini açıkladı. Milli Eğitimin amaçları doğrultusunda öğrencileri daha iyi bir şekilde sınava hazırlayacaklarını açıklayan Dershane Müdürü Metin Yaşatürk ise İzmir’de en başarılı 10 dershaneden biri olacaklarını, bu doğrultuda çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Belediye Meclis Üyelerinden tam destek gören bu projenin, Asarlık’ın ekonomik ve sosyal yapısını daha da güçlendireceği belirtildi.

 


 
Menemen Belediyesi © 2008
Şehit Kemal Cd.No:5 Menemen - İZMİR
Telefon: (232) 832 16 65 Faks: (232) 832 00 06  
www.menemen.bel.tr - iletisim@menemen.bel.tr